Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Nyedshov A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Nyedshov A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Säsongens fjärde träningsmatch för Nyedshovs herrlag gick av stapeln under lördagen det var på nytt mot tufft motstånd. Värmlandsbro vann förra säsongen division 5 västra i överlägsen stil och kommer därmed att spela i division 4 den här säsongen.
För Nyedshovs del var truppläget aningen sämre än förra helgen mot IFK Munkfors. Man kunde som vanligt ställa en riktigt stark startelva på planen men hade den här gången endast två avbytare tillgängliga.
Matchen skulle visa sig bli den mest fysiska som spelats hittills under försäsongen. Nyedshov var laget med mest boll och chanser i den första halvleken. Samtidigt såg det precis som tidigare mycket stabilt ut defensivt. Ställningen i paus var 0-0 men med en lite fördel till Nyedshov sett spelmässigt och till chanser.
I andra halvlek kommer matchens enda mål efter drygt fem minuters spel. En fantastiskt fin passning från Patrik Bengtsson hittar ut till Hugo Larsson på kanten som med sin snabbhet kommer förbi sin försvarare och fri med målvakten gör han inget misstag.
Spelkvaliteten sjönk efter målet. Nyedshov slet hårt på sina få spelare och fokus fick ligga på att hålla tätt. Värmlandsbro spelade ofta lång och rakt men de riktigt heta chanserna uteblev och Nyedshov kunde hålla undan till tredje raka segern under försäsongen.En riktigt bra genomkörare för Nyedshov mot ett fysiskt tufft lag.
Bråtens IK (borta) | 26 apr, 15:30 |
Träning | 28 apr, 19:00 |
Träning | 30 apr, 19:00 |
Kronoparken United (hemma) | 3 maj, 16:00 |
Deje IK (borta) | 11 maj, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera