Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Visby P-12

Följ

P-12

Följ oss för uppdateringar
Följ
IFK Visby
Fotboll
P-12

WhatsApp och film

för 5 dagar sedan 16 kommentarer 99 visningar
John Jansson Tränare
16 kommentarer
  • för 5 dagar sedan Micke Ylander

    För oss är det okej.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 5 dagar sedan Brent Key

    Kör på

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Elisabet Plan

    Usch och fy pedofilvarning för mig, här ska vi inte filma några barn. ni kan prata och kommunicera verbalt, det har gått i alla tider. Om ni vill visa klipp på vuxenfotboll kan klubben köpa in en padda el dylikt.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Elisabet Plan

    Ni kan visa vuxenfotboll på whats up det går bra

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Elisabet Plan

    Men ni ska INTE filma barnen

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Niklas Berntsson

    För att förtydliga vad och hur vi tänker filma matcherna (endast inutbildnkngsyfte) så har ni föräldrar en länk som ni kan se vad det är för nått. Vi använder oss av en professionell kamera som är framtagen för just detta syfte.

    https://www.smalandsfotbollen.se/utbildning/tranare/hjalpmedel/veo-cam/

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Niklas Berntsson

    Om inte länken fungerar så sök gärna på VEO camera för mer info 😀

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Elisabet Plan

    Det kan ju också skapa prestationsångest om barnen vet att dom blir filmade och ni visar upp filmen. Låt barnen va ifred. Jag spelade fotboll och innebandy hela min ungdomstid och det gick alldeles utmärkt utan att bli filmad.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan David Milton

    Det är ok för mig med film, sen kan ni ju alltid utvärdera efter en termin för att se om detta är en bra metod för barnen.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Ellen Norrby

    För oss är det okej, Svante är 13 år så han får använda whats app. Däremot vet jag att killarna har diskuterat det här (i bilen från träning) och att det fanns en oro att filmerna skall spridas och att man skall bli hånad för misstag man gör. Läggs filmerna i whats app så kan vem som helst av barnen ladda ner dem och sprida vidare. Även om det såklart inte är intentionen så finns möjligheten.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Therese Karlsson Sari

    För oss är det okej att filma och att ha whats app!

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan August Hellsing

    Moltas är ok med filmning. Men tänker som andra redan har tagit upp att det är lite komplicerat med filmningen och eventuell spridning och påverkan på mående.

    En tänkbar lösning är att spelarna får skriva på ett kontrakt där det tydligt framgår regler/skyldigheter/rättigheter osv.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Jonas Wejde


    Hej! Tack för bra kommentarer och synpunkter. Det är viktigt att vi är är varsamma med filmning därför välkomnar vi dialog kring detta. Vi har läst på och följer de rekommendationer som riksidrottsförbundet har gett ut.

    För att tydliggöra så tänker vi att whats app bara är tänkt att användas för att visa YouTube klipp på övningar redan finns, inte lägga ut de filmer vi isåfall skulle ta på matcher och träningar. Då undviker vi risk för spridning.

    De filmer vi filmar är endast för att tränarna ska kunna analysera och kunna planera träningar framåt. Vi kommer ibland visa spelarna exempel men inte lägga ut i gruppen.

    Hoppas det kan vara ett tydliggörande! Har ni mer frågor får ni gärna ringa mig då det är lättare att förstå och föra dialog än när man skriver. 0702444268 / Jonas

    Rapportera

    Rapportera

  • för 4 dagar sedan Isabell Axner Berntsson

    För oss som föräldrar och för Marlons del är det okey att filma. Det är ju för att grabbarna ska utvecklas i spelandet. Det låter som det är tydliga ramar för hur det ska gå till och det känns tryggt. Vi har fullt förtroende för er som tränare.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 3 dagar sedan Elisabet Plan

    Ni får inte filma min son.

    Rapportera

    Rapportera

  • för 3 dagar sedan Isabella Karlsson

    Wille kommer börja med fotbollen igen nu när hockeyn börjar ta slut . Ni får filma honom för vi har fullt förtroende för er tränare. Det görs ju för att se hur man kan utveckla barnens spel ytterligare .

    Rapportera

    Rapportera

Du måste logga in för att kommentera

Logga in