Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Mariefred FB P13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Mariefred FB P13.
FB P13
Följ oss för uppdateringar
Vi premiärspelade borta mot Katrineholm i en match som blev hätsk och som vi därtill förlorade med uddamålet.
Barnen har pratat om revansch ända sedan förlusten och innan matchen var vi ledare tydliga med att vi skulle uppträda sportsligt, att vi inte skulle provoceras eller för den delen själva provocera.
Vi pratade om sistahalvleken igår mot Viljan, om att när vi jobbar ihop kan vi vända vilken match som helst. Vi skulle inte bli stressade om vi hamnade i underläge, utan vi skulle fokusera på att spela vårt spel och vinna för att vi är ett bättre fotbollslag.
Vi fick några sena återbud, så taktiken blev att libero och vänster vinge spelade konstant. Uppspelen skulle ske till vänster på vinge eller pivo, och högervinge skulle gå på djup.
Eftersom högervingen roterade la vi den långa löpning på den kanten och kunde på så vis spara lite energi på dubblerande vänstervinge.
Laget gjorde den bästa matchen i år, taktiken satt, barnen var fokuserade och sett till hela matchen var det närmre 15-1 än 9-2.
Så stolt över varenda kille i laget! Både igår och idag 🙌💫💪
RapporteraRapportera
Fantastisk laginsats!
Rapportera/Carl
Rapportera