Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hjo F15/16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hjo F15/16.
F15/16
Följ oss för uppdateringar
Inför säsongen 2025 så strukturerar vi om en del i upplägget. Förhoppningsvis till det bättre. I år består gruppen endast av tjejer födda 2015 & 2016. Vi ledare hoppas att en mindre träningsgrupp kommer att skapa ett forum där tjejerna kan upprätthålla ett bättre fokus och därmed göra framförallt träningarna mer glädjefyllda och stimulerande både sportsligt och socialt.
Ola har nu tagit klivet över fullt ut till Norra Fågelås. Vi önskar lycka till i år!
Idag är vi 9 tjejer i truppen, vi önskar bli fler tjejer men även ledare.
Att vara föreningsledare är något av det mest stimulerande och energigivande som finns att ta del av som förälder eller närstående. Att tänka på är att den sportsliga utvecklingsdelen är en väldigt liten del av helheten för tjejer i den här åldern. Att trösta, påminna om att dricka vatten, kommunicera med föräldrar, och ha kul tillsammans med barnen är en minst lika stor del som att planera en träning eller coacha under matchspel. Laget behöver fler föräldrar som hjälper till i någon typ av roll med tjejerna. Man måste inte kunna närvara på alla träningar och matcher under säsongen. Finns det en grupp med 3-4 ledare så blir belastningen mindre på den enskilda individen.
Är du minsta lilla intresserad eller nyfiken på att hjälpa till i någon utsträckning så kan du kontakta Magnus på 0733462218. Vi anordnar en ledarutbildning i mars som annälan fortfarande är öppen till, utbildningen är kostnadsfri och stärker dig på det sportsliga planet med träningsupplägg etc. så att du blir 100% trygg i ledarrollen.
Så tipsa gärna tjejer och föräldrar i era bekantskapskretsar!
Inför säsongstart kommer det att kallas till ett föräldramöte, då kommer info om träningstider, seriespel, cuper och mycket mer.
Finns det frågor och önskemål redan nu så kan ni kommentera här eller vända er till Magnus eller Anna.
Vi ser fram emot en rolig fotbollssäong tillsammans!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Hej, jag kan tänka mig hjälpa till som ledare för tjejerna kommande säsong.
RapporteraRapportera
Vad roligt Lina
RapporteraRapportera
Suveränt Lina, jag kontaktar dig så kan vi se vilket upplägg som hade funkat för dig :)
RapporteraSuperkul!
Finns det fler som är intresserade så tar vi tacksamt emot fler intresseanmälningar!
Rapportera