Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Hallsberg FK P-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Hallsberg FK P-17.
P-17
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar och barn!
Nu börjar det dra ihop sig inför säsongens alla matcher (det blir många). Nedan följer lite olika datum och information om poolspel, cuper och annat som kan vara relevant och bra att hålla koll på.
I år spelar vi nästan samtliga cuper och poolspel med två lag, dessa är IFK Hallsberg FK Lag Vit och IFK Hallsberg FK Lag Blå. Anledningen till detta är dels för att alla ska få en chans att spela, dels för att vi kommer behöva blanda lagen en del då alla inte har spelat lika länge tillsammans. Vi kommer att kalla till matcher löpande, dock kommer vi denna säsong att gå på närvaro i första hand. Det innebär att de barn som har tränat mest är de som i första hand kommer att få spela matcherna.
Det kommer också separat information inför varje poolspel respektive cup, med mer detaljerad information.
Poolspel (datum att hålla koll på):
Till poolspelet kommer det att finnas två svårighetsklasser inom P8 (födda 2017), dessa är "lätt" och "medel". Vi kommer att spela i medel och kommer att delta med två lag. IFK Hallsberg FK Lag Vit och IFK Hallsberg FK Lag Blå.
Poolspelet spelas följande datum och är utspritt i länet (det krävs att alla kan ta sig till matcherna):
Poolspel 1 (8 år): 18-19 maj
Poolspel 2 (8 år): 6-8 juni
Poolspel 3 (8 år): 23-24 aug. alt. 30-31 aug
Poolspel 4 (8 år): 13-14 sep. alt. 20-21 sep
Cuper (datum att hålla koll på):
Vi kommer att deltaga på en hel del cuper under våren och hösten. Vi kommer att spela samtliga cuper med två lag, IFK Hallsberg FK Lag Vit och IFK Hallsberg FK Lag Blå. De cuper vi kommer att spela är följande:
Folkpool cup (Lekeberg) 26-27 April (exakt dag och spelschema kommer senare)
Lilla Lithellscupen (Sköllersta) 31 maj - 1 juni (exakt dag och spelschema kommer senare)
Örebro cupen (Örebro) 13-15 juni (exakt dag och spelschema kommer senare)
Transtenscupen (Hallsberg) 9-10 Augusti (exakt dag och spelschema kommer senare)
Select cup (Örebro) 4-5 oktober (exakt dag och spelschema kommer senare)
Som ni märker har vi en hel del att avhandla. Potentiellt kan det komma att bli någon mer cup eller match, men detta beror helt på engagemanget och hur mycket vi lyckas sälja då detta måste finansieras från lagets egen kassa.
I år kommer vi från IFK Hallsberg FK P8 att dela ut gröna kort till utvalda spelare efter matcherna. Ett grönt kort innebär kortfattat att vi uppmärksammar sjyst spel (fair play) och gott kamratskap.
Vi kommer också att försöka få till ett event tillsammans med barnen, mer om detta vid ett senare tillfälle.
Nu peppar vi för fantastiska matchdagar och hoppas på riktig folkfest med fantastisk fotboll och glädje.
Väl mött // Ledarna
Träning | 26 apr, 10:30 |
Folkpool cup | 27 apr, 09:00 |
Träning | 30 apr, 16:45 |
Träning | 3 maj, 10:30 |
Träning | 6 maj, 17:00 |
Igår | Sponsring av IFK Hallsberg FK |
21 apr | Nycklar upphittat |
16 apr | Cafeteriaansvariga |
11 apr | IFK Kumla och IFK Hallsberg inleder samarbete på damsidan |
5 apr | Fotbollsskolan 2025 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera