Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Berga A-trupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Berga A-trupp.
A-trupp
Följ oss för uppdateringar
Under sportlovet var två av våra ungdomstränare, Isak Össmar och Anton Grönroos, inbjuda till Djurgårdens IF för att besöka deras ungdomsakademi och se hur de arbetar. Vi tog oss ett snack med grabbarna för att höra hur det var
Ni gjorde studiebesök hos Djurgården, berätta hur var det?
Anton: Vi fick främst följa Afnan som är utvecklingschef för pojkar/flickor 13-15 (år) och Matheus som är tränare för p14 (födda 2011). Vi fick se hur deras dagar ser ut, allt från planering av träning till videoanalys av matcher, så det var kul.
Isak: Besöket hos Djurgårdens fotbollsakademi var en väldigt lärorik och inspirerande upplevelse. Vi fick en inblick i hur deras akademiverksamhet fungerar, hur de tränar unga spelare och hur de arbetar med individuell utveckling. Vi träffade även tränare som delade med sig av sina erfarenheter och tankar om hur de skapar en professionell miljö för talangutveckling.
Vad var det mest intressanta/häftiga?
Anton: Det var mycket som var intressant och häftigt. Det var intressant att se hur bra gemenskap tränarna i blocket 13-15 har, de var ett riktigt härligt gäng. Det var häftigt att se hur stor respekt alla har för varandra. Spelare från p13-laget kom fram till mig och Isak efter träningen och tackade trots att vi främst följde p14. Rent fotbollsmässigt var det häftigt att se hur bra teknik spelarna har och hur fokuserade de är. Allt var även väldigt professionellt.
Isak: Det häftigaste var att få träffa och lyssna på tränarna och ledarna i akademin samt se hur professionellt allt är uppbyggt. Att höra deras filosofi kring spelarutveckling gav en djupare förståelse för vad som krävs för att lyckas både som spelare och tränare. Samtidigt var det kul att se akademins faciliteter, från träningsplanerna till gymmet. Det gav verkligen en känsla av hur en elitakademi fungerar och hur mycket resurser som läggs på att utveckla unga spelare.
Har ni någon dröm med era tränarkarriärer?
Anton: Det är klart att man drömmer stort med sin tränarkarriär, men man vet också att det är en lång väg att nå dit. Men min dröm är att vara i Djurgården någon gång, det är klubben hjärtat slår för och har gjort hela livet.
Isak: En stor dröm är att kunna utvecklas som tränare och få möjligheten att jobba på en hög nivå, antingen i en akademi eller som huvudtränare i ett seniorlag. Att få vara en del av en professionell klubb och bidra till att utveckla unga spelare till framtida stjärnor hade varit fantastiskt.
Tack för intervjun och stort lycka till vidare grabbar 💙
Foto 1: Privat
Träning | 27 feb, 19:30 |
Högsby IK (hemma) | 1 mar, 12:00 |
Träning | 3 mar, 17:30 |
Referensgruppsmöte | 3 mar, 17:30 |
Styrelsemöte | 3 mar, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera