Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Hellton Karlstad Dam A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Hellton Karlstad Dam A.
Dam A
Följ oss för uppdateringar
Vi inleder veckan på bästa vis med att presentera en viktig förstärkning. Tyra har valt att förlänga sitt kontrakt med två år, det gör att hon blir IF Hellton trogen över säsongen 2026/2027!
Tyra är en av truppens sanna Helltoniter och började sin handbollsresa i Norrstrandsskolans lilla gympasal vid 10-års ålder. Tidigt ville Tyra bara stå i mål och på den vägen är det. Tyra har sedan start visat upp ett driv och en träningsmotivation som gjort att hon legat i framkant fysiskt genom hela ungdomstiden. Lägg där till ett driv att utvecklas som målvakt och en god spelförståelse så har alla vi som följt henne sett att A-laget hela tiden varit målet. Under säsongen 2021/2022 fick Tyra testa på A-lagsspel och nästkommande säsong cementerade hon sin roll i truppen. "Tycker Hellton har en bra träningsmiljö där jag trivs och könner att jag utvecklas. Dessutom är det ett härligt och ambitiöst gäng att lira med."
Efter ett års uppehåll på F7 i Sotenäs som sjukvårdssoldat var Tyra tillbaka inför året och rivstartade med flera fina matcher direkt. Bland annat i matchen på bortaplan mot Redbergslid då hon var tungan på vågen för de två poängen. Såhär tänker Tyra kring säsongen som gått.
"Säsongen som gått har varit både lärorik och utveckland. Trots många nya spelare tycker jag att vi snabbt kunnat hitta vårt spel och till slut uppnå vårt gemensamma mål för säsongen. Med facit i hand tror jag att vi är många som känner lite bitterhet i att vi ändå hade mer att ge. För min del ser jag säsongen som mycket givande.Har fått mycket förtroende och känt en utveckling under året samtidigt som jag vuxit in i min roll i laget."
Vad tycker du är dina styrkor på handbollsplan och vad vill du utveckla ytterligare?
"Mina styrkor som handbollsspelare skulle jag framförallt säga är mitt lugn och positionering i mål. Något som jag ser fram emot att utveckla är mina utkast och att få upp blicken över hela planen."
Damlagets tränare Torkel Björnstad säger såhär om att Tyra fortsätter.
"Väldigt skönt att så tidigt kunna göra klart med Tyra. Målvaktsposten är alltid en position man tidigt vill få in och att Tyra vill fortsätta satsningen hos Hellton är riktigt kul. I Tyra har vi en positioneringssäker och lugn målvakt som kan stänga ner matcher helt. Vi ser att Tyra trots sin höga nivå fortfarande har stor utvecklingspotential. redan under denna säsong har vi, trots ett års uppehåll fått se glimtar av Tyras potential. Med kontinuitet och ett vidareutvecklat samspel med lagkamrater och målvaktstränare tror vi att hon kommer kunna bli en målvakt att luta sig mot framöver."
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera