Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hille IF Futsal P7 (2017)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hille IF Futsal P7 (2017).
Futsal P7 (2017)
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Det var väldigt många som ville spela denna cup men vi fick tyvärr bara anmäla ett lag. Till nästa cup, vilken jag hoppas blir i mars, kommer spelarna som inte fick vara med denna gång att prioriteras.
Nedan finner ni spelarna som blivit kallade till cupen den 15 februari 2025. Det kommer att skickas ut en separat kallelse som ni behöver svara på. Skulle man få förhinder är det viktigt att man hör av sig i tid så att vi kan hitta en annan spelare. Tänk på att det är ett sammandrag samma dag för innebandyn också så meddelar tränarna där om ni är med på fotbollen istället.
Oscar Cetin
Adam Cetin
Filippo Asplund
Loui Vilhelmsson
Liam Bauman
Elwin Kallström
Svante Nilsson
Hobbe Jonasson
Elliot Hurtig
Theo Lindholm
Samling: 11:00 vid omklädningsrummen.
Match 1: Hille IF – IK Sleipner kl. 11:55, Plan 3
Match 2: Hille IF – Spånga IS kl. 12:45, Plan 1
Match 3: AIK – Hille IF kl. 13:35, Plan 1
För att hitta gruppindelningar och spelprogram se länk nedan.
https://cups.nu/s/ff14af7b
Plats: Ultimate Fotbollshall i Upplands Väsby. Totalt finns det 5 st planer, se på målburarna där planens namn och nummer är angivna. Adress till hallen är Johanneslundsvägen 7, 194 61 Upplands Väsby.
Betalning: Det kostar 150 kr per spelare för att delta i cupen. Swisha 150 kr till 0708-396654 (Deniz Cetin)
Utrustning:
- Fotbollsskor anpassade efter konstgräs/gräs
- Svarta matchtröjan men nummer ni erhöll vid dagens träning
- Svarta shorts
- Svarta strumpor
- Benskydd
- Vattenflaska
- Ev. underställ utifall det är kallt i hallen
Jag har precis nu hämtat upp vårt hemmaställ (gula tröjor). Vi måste nämligen ha två uppsättningar av matchtröjor varför ni måste ta med den svarta tröjan, egna svarta shorts och svarta strumpor till cupen. Om möjligt välj shorts och strumpor utan tryck eller litet tryck alternativt Puma strumpor och shorts. Detta då vi ska se enhetliga ut.
Speltid:1 x 20 min i samtliga matcher och vi spelar 3 matcher.
Det är bra om ni går igenom spelreglerna nedan med era söner inför cupen!
Spelregler
Vi tillämpar Svenska fotbollförbundets regler för 5 mot 5-spel. Eventuell avvikelse nämns i detta dokument.
Retreatlinje gäller, från mittlinjen.
Vid inspark får målvakt rulla, kasta eller passa längs med marken.
Alla fasta aktioner ska startas genom att driva in bollen eller att passa bollen längs med marken.
I alla matcher gäller regeln att ett lag som ligger under med fyra mål får ta in en extra spelare.
Avspark, sidlinjespark, hörna, frispark ( Inkast och straffsparkar tillämpas ej)
Avståndet vid fasta situationer är fem meter
Alla fasta situationer är indirekta (får ej skjutas direkt i mål)
Vid underläge med fyra mål eller mer får laget som ligger under spela med 6 spelare tills ställningen är lika
Vid inspark eller när målvakten fångar bollen i spel ska det andra laget backa till sin egen planhalva (retreatlinje) och stanna där tills bollen lämnat målvaktens händer
Spelet sätts igång genom att målvakten rullar ut bollen eller lägger ner bollen och passar efter marken
Straffar tillämpas ej (Alla fasta situationer är indirekta och får ej skjutas direkt i mål)
Hemåtpass är tillåtet i alla klasser
Priser:
Guldmedalj till alla lagen födda 2016-2017 (max 10st per lag)
Matchkläder
Alla matchtröjor ska vara numrerade. Numrering ska finnas på spelarens rygg. Vid lika färg på tröjor ska bortalaget byta matchkläder.
Före avspark
Alla lag ska vara färdiga för match 5 minuter före avspark vid aktuell plan. Samtliga spelare ska ha benskydd under hela matchen.
Föräldrarna
Håll er lugna vid sidlinjen. Respektera domarens beslut. Var positiv och stöttande.
Skapa en god stämning för killarna under hela cupen då detta kommer att vara ett minne för livet.
/Tränarna
Träning | 22 feb, 16:00 |
Träning | 23 feb, 12:00 |
Sammandrag I Fotbollshallen | 1 mar, 14:00 |
Träning | 2 mar, 12:00 |
Träning | 9 mar, 12:00 |
Hade tränarnas barn företräde? För mig såg det ut som att alla 10 platser skulle lottas.
RapporteraRapportera