Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härryda Hockey
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härryda Hockey.
Härryda Hockey
Följ oss för uppdateringar
Ett efterlängtat och mycket starkt besked från Kommunstyrelsen kring bygget av ny ishall.
Det har säkert inte undgått någon att den nya ishallen blir en bra bit dyrare än vad som budgeterats när inriktningsbeslutet togs för några år sedan. Inte så förvånande då materialpriser skenat och där budgeten också ska innehålla t ex stora vattenreservoarer för att ta hand om ytvatten från skogen bakom.
På kommunstyrelsens sammanträde den 6 februari så togs dock beslut med förkrossande majoritet om att fortsätta enligt den ursprungliga planen och att utöka investeringsbudgeten med 140 MSEK.
Nu återstår för Kommunfullmäktige att formellt fatta beslut enligt förslaget från Kommunstyrelsen. Att Kommunfullmäktige inte skulle gå på det förslag som lämnats av Kommunstyrelsen skulle överraska eftersom det finns en så bred politisk förankring för att fortsätta enligt plan.
Nästa kommunfullmäktige är den 27 februari.
Beräknad tidsplan:
Om Kommunfullmäktige bifaller Kommunstyrelsens beslut kan projektet gå ut för upphandling i mars 2025. Det innebär att en entreprenör kan vara klart i oktober2025.
Beräknad byggtid är 18-24 månader.
Trolig inflyttning oktober 2027.
Läs hela protokollet här eller direkt på kommunens hemsida. §38.
KS Protokoll
Junior 18 Träning | 19 feb, 21:00 |
Junior 20 Träning | 21 feb, 16:30 |
A-lag Träning | 21 feb, 17:00 |
A-Grupp Kungälvs IK (hemma) | 21 feb, 20:00 |
Strategidag | 22 feb, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera