Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Herrlag Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Herrlag Allsvenskan.
Herrlag Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Till matchen mot Helsingborg, tisdagen den 23/11 kl.19.00 i IFU Arena, kommer det att vara fri entré där flera företag och privatpersoner skänker en summa till Akademiska sjukhusets barnfond per åskådare som kommer.
Ett av de första företag som valde att stötta detta initiativ var Woody Åkersberga, som kommer att skänka 5 kronor per åskådare som kommer på matchen.
Vi fick en intervju med dess VD Johan Stridsberg:
Hej Johan! Kan du berätta lite om Woody Åkersbergas verksamhet?
Vi är ett byggvaruhus som håller till i Åkersberga och som tillhör Woody Bygghandel kedjan. Våra kunder är byggare, riksbyggare, kommun samt privatkonsumenter.
Vi ser alltid till att kunna ge en bra service för våra kunder och sedan 2018 hösten har vi även ett lastfartyg för att kunna serva kunderna i skärgården.
Kan du berätta varför ni har valt att stötta insamlingen till Akademiska sjukhusets barnfond i samband med matchen mellan Hagunda IF och Helsingborg?
Barn berör väl oss alla, så när vi kan hjälpa till tillsammans med andra sponsorer o göra en god gärning för barnen då ställer vi självklart upp.
Hur många åskådare tror ni att det kommer på matchen?
Jag gissar på 1540 åskådare. Ju fler desto bättre!
Har ni några speciella förhoppningar kring matchen?
Självklart hoppas vi på seger, där jag tippar på vinst med 7-4 och att Adam Nilbrink hänger sista i tom kasse
Boka dina gratisplatser till matchen redan nu och var med att stötta Akademiska sjukhusets barnfond.
Boka platserna här: hagundaif.ebiljett.nu
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera