Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Haga F-09/10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Haga F-09/10.
F-09/10
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi har som förslag att genomföra en tipspromenad söndagen den 11/5 för att tjäna in pengar till lagkassan så tjejerna kan komma iväg på någon typ av teambuildning-aktivitet såsom de fantastiska ledarna pratade om på föräldramötet.
Jag har anmält mig till att vara lite sammanhållande inför denna tipspromenad, men kommer inte själv kunna vara plats den 11/5 men kan vara med och fixa med förarbetet i alla fall.
För att vi ska kunna genomföra detta behöver jag (minst) fyra föräldrar till hjälp, och sedan tänker jag att några av tjejerna säkert också är på plats och hjälper till :)
Finns engagemang och intresse för detta? Jag tänker att vi i så fall har ett ”planeringsmöte” tisdag den 22/4 kl. 16.30 där vi lägger en plan för hur vi tillsammans fixar detta.
Jag är tyvärr ganska begränsad i min kalender under kvällar och helger och kommer inte kunna driva detta själv. Det finns redan anmält intresse från en förälder till, men det behövs alltså minst tre till och ju fler desto smidigare!
Anmäl er SENAST 20/4 i kommentarsfältet nedan eller direkt till mig på 0735116357.
Får vi inte ihop tillräckligt med folk får vi avboka och istället leta efter andra sätt att få in pengar till lagkassan.
TACK för gott samarbete!
Med vänlig hälsning;
Emilia Lieberg (Mathildes mamma)
Bankeryds SK 1 (borta) | 4 maj, 16:00 |
Träning | 5 maj, 18:30 |
Nässjö FF (hemma) | 6 maj, 19:00 |
Gnosjö IF (hemma) | 7 maj, 19:00 |
Träning | 9 maj, 16:30 |
Jag kan vara med och hjälpa till med tipspromenaden den 11/5. Tisdag den 22/4 kan jag vara med på mötet via Teams om det funkar.
RapporteraRapportera
Jag/vi kan vara med att arrangera tipspromenaden.
RapporteraRapportera
Jag kan vara med på tipspromenaden och hjälpa till, dessvärre jobbar jag till efter 17 på tisdag så jag kan inte vara med på förmötet.
RapporteraRapportera
Tack för engagemang!
RapporteraDå är ni tre stycken, kommer det inte in någon mer under dagen tänker jag att vi får se över annan möjlighet att samla in pengar.
Tänker då framförallt en försäljning som jag då i så fall tillsammans med någon mer kan hålla i.
Ha en fin dag alla!
Rapportera
Jag kan vara med i planeringar för tipspromenaden. Hilma konfirmeras dock den 11 maj, så jag kan inte vara med under dagen.
RapporteraRapportera
Hej igen alla!
RapporteraStort tack till er som erbjöd er att ställa upp på tipspromenaden på ett eller annat sätt. Vi blev inte tillräckligt många så vi ställer in detta tillfälle och siktar på en försäljning istället. Tiden finns alltså tillgänglig för andra lag om ni ledare vill vidarebefordra detta internt i Haga?
Gällande försäljning tänker jag spontant Kakservice, lättsålt och smidigt. Alla brukar kunna sälja några burkar i alla fall och det är en hyfsad förtjänst.
Jag kan hålla i det praktiska, men finns det någon som t.ex. kan hjälpa till att vara ”kassör” och samla i pengarna?
Mvh, Emilia Lieberg
Rapportera
Finns det ingen som kan tänka sig hjälpa till med en försäljning? I så fall skiter jag också i det 😊👍
RapporteraRapportera
Klart vi kan sälja lite kakor om fler är med på det, det brukar ju vara hyfsat enkelt. Vi har sålt chips tidigare annars, det har sålt som smör!
RapporteraRapportera
Toppen! Du får gärna dra igång en chips försäljning så kan jag assistera med det som önskas 😊 Jag har inte energi till att själv sätta mig in i något nytt men det låter ju jättebra!
RapporteraRapportera
Jag kollar detta! Återkommer i smsgruppen
RapporteraRapportera