Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Visby IF Gute Handboll Flickor/Pojkar födda 19-20
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Visby IF Gute Handboll Flickor/Pojkar födda 19-20.
Flickor/Pojkar födda 19-20
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Hur många av er kan och vill gå den här utbildningen? På föräldrarmötet var det ett gäng som var sugna, skriv en kommentar nedan så anmäler jag er, se nedan för information.
Hand the ball utbildning!
Målet med Hand the Ball-aktiviteter är att verka hälsofrämjande och konfliktförebyggande samt att ge barnen en god upplevelse som vidare stärker självförtroendet och sociala kompetenser.
Målet är att uppmuntra barn och ungdomar till fysisk aktivitet och lagsport, för att förebygga ohälsa.
Hur skapar vi kreativ aktivitet hos barnen? Hur utmanar och utvecklar vi motoriska färdigheter utan att lägga fokus på prestation och resultat? Hur kan vi få alla barn att delta, även dom som i vanliga fall inte vågar?, är exempel på frågor som vi anser är viktiga. Genom vårt inkluderingspedagogiska tillvägagångssätt med leken och glädjen i fokus är målet att alla barns olikheter och särskilda behov tillgodoses. Ett bra sätt att skapa en bra kompletterande verksamhet i föreningen som gör att ni kan inkludera fler till föreningen.
Sista anmälningsdag: 2025-04-21
Kurstillfälle: 2025-04-28 17:00 - 20:30
Kursplats: Västerhejde Idrottshall
Kursledare: Jennie Linell
Varmt välkommen!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera