Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gimo IF FK Herr 2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gimo IF FK Herr 2.
Herr 2
Följ oss för uppdateringar
Efter publiceringen av denna intervju så har matchen mot Vaksala 2 blivit inställd, men NÅN gång startar ju säsongen så håll till godo med intervjun nedan!
Äntligen säsongsstart för vårt div 6-gäng - med en träningsmatch mot Vaksala SK 2 (div 7). Sen vi fick lottningen i Upplandscupen så har vi haft planerad matchstart för vårt andralag i matchen mot Almo BK. Tyvärr lämnade de precis som HÖFF WO i Upplandscupen och plötsligt fick vi ut och jaga motstånd igen. Efter en rörig vecka där kandidater kommit och ramlat bort, och vi själva blivit tunna på spelarfronten, så står det till slut klart att vi tar emot Vaksala SK 2 på Gimo konstgräs på lördag. Vi passar därför på att ta några ord med andralagets boss Alex Kjettselberg inför matchen.
Hur är läget i laget? Är vi redo för att matcha två lag i helgen?
- Med krämpor och sjukdomar ska vi nog ändå få ihop två lag. Sen går det ju att diskutera om vi är redo.
Håller med. Tunn trupp i nuläget! Sedan i november har vi ju i år testat att köra enskilda H2-träningar för de som bara vill röra på sig och lira boll ett pass per vecka - hur tycker du det har funkat?
- De som har varit på plats har visat fint tempo och bra inställning. Inomhusträningarna hade för det mesta bra till okej närvaro. Utomhusträningarna har haft sämre uppslutning, där vi har kunnat följa planen med uppdelning endast ett fåtal tillfällen.
Ja finns förbättringspotential framåt! Men några har ju kört på bra ändå, så någon som stuckit ut av dessa? Någon av veteranerna som sett starkare ut än nånsin? Vem har stått för största showen under försäsongen?
- Oj, tycker att alla har tagit kliv från föregående år. Men kul att ungdomarna från pojklaget som har varit med och känt på har gett gubbarna en fajt. Annars måste jag väl säga Kenta som har gått och blivit en dribbler på försäsongen.
Från att enbart vara matchledare till att även ta lite tränaransvar i träning - hur är känslan för egen del nu inför säsongen?
- Det känns bra! Det känns som ett lagom kliv, även om träningarna hittills har varit okomplicerade.
Förutom helgens match så har vi även två matcher mot IK Rex och Upsala IF 2 innan vi kör igång serien - den serie där vi i år får lite fler derbyn igen. Vad tror du om div 6-serien inför säsongen? Vilka är i dina försäsongsögon seriefavoriter?
- Jag tror att serien blir jämnare i år, både pga fler derbyn men också för att jag inte tror att något lag springer iväg i toppen som Sirius 2 gjorde förra säsongen. Jag tror att Ullfors, Österlövsta och Hinden kommer strida i toppen, där även lagen som kommer ner från 5an kan blanda sig i.
Låter som en bra analys! Hur hävdar vi oss själva tror du?
- För vår egen del kommer varje match bli tuff, och betydelsefull. Vi såg ju förra säsongen hur lite poäng som skiljde lagen åt, ja förutom Sirius 2 då förstås.
Avslutningsvis då. Om vi själva får ihop lag nu då. Hur går det i matchen på lördag och varför ska publiken vara på plats 11.00 för att ta del av när vi släpper ut kalvarna på plastbetet?
- Resultatet är det svårt att sia om, då jag har dålig koll på Vaksala 2 och att det blir andralagets första match för säsongen. Men, det kommer bli hård kamp blandat med snygga finter och hårda skott. Ganska klassisk division 6-fotboll, och vem gillar inte det?
Snyggt. En kaffe och en varmkorv på det så är lördagen räddad! 11.00 Gimo Plast. Be there.
Träning | 10 apr, 19:00 |
Spelarmöte Div 6 / H2 | 10 apr, 20:00 |
Träning | 17 apr, 20:00 |
Ullfors IK (hemma) | 21 apr, 19:00 |
Träning | 24 apr, 21:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera