Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gällsta IK Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gällsta IK Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
På lördag, kl 16:00 är det äntligen dags för hemmamatch igen. Vi hälsar Järpens IF välkomna till Ice Sport Arena. Båda lagen kommer till matchen med förluster i ryggsäcken. Hemmalagets senaste seger kom den sista november mot Strömsund på hemmaplan, sedan dess har det blivit fem raka förluster. Inga stora förluster, alla med små marginaler (tvåmålsförluster mot Sveg hemma och borta, de övriga med uddamålet, på övertid eller efter straffar). Är det dags för första segern 2025 i morgon? Bortalaget Järpens IF har en kortare förlustrad, 0-9 hemma mot Brunflo och 3-4 borta mot Strömsund. Båda lagen är väldigt sugna på att vända trenden så det är upplagt för en het och spännande match mellan två lag som gör upp om placeringarna 4-7 i sluttabellen. Järpen ligger inför matchen på fjärde plats, fyra poäng och en match mer spelad än Gällsta som ligger på sjunde plats.
- Förlusten mot Brunflo svider mest, ingenting stämde för oss i den matchen säger Järpens headcoach Tommy Svedberg. I mötet mot Strömsund tycker jag att vi hade matchen men hade oflyt med några domslut. Vi sköt många skott, dessvärre på målvakt i stället för i nät. Men nu är vi laddade, det skall bli spännande att spela på NHL-rink, det ser vi verkligen fram emot.
Och hur är läget i laget inför morgondagen, vi vill ju ha revanch för uddamålsförlusten borta i Järpen?
- Vi har tre spelare borta inför i morgon men vi kommer till spel med tre femmor som det ser ut nu. Bussen går kl 10:00 i morgon och helt säker kan man aldrig vara förän bussen går, fortsätter Tommy Svedberg. Men det där med revansch kan du glömma, vi tänker inte förlora fler matcher den här säsongen!
- Vi tänker inte heller förlora några fler matcher den här säsongen, säger vår huvudtränare Niklas Granell. Vi är alldeles för bra för att ligga där vi ligger i tabellen, så nu måste vi rätta till det, med början i morgon.
Och hur ser det ut med laget inför morgondagen?
- Vi har fortfarande spelare sjuka och skadade men jag har tagit ut 17 utespelare och två målvakter. Tyvärr har vi haft en hel del sjukdom, skador och annat som gjort att vi inte riktigt har kunnat träna som jag hade velat den här veckan men vi får göra det bästa av situationen i morgon.
PROFIL I BORTALAGET: #23 Johan Waernholm. 26-årig forward med Hudiksvalls HC som moderklubb. Spelade säsongen 22/23 sex matcher med Gällsta IK. Har den här säsongen spelat sex matcher i Järpens IF, gjort tre mål och två assist. Hittills. Återstår att se om den statistiken förbättras nu när han möter sin förra klubb.
Matchen sponsras av Bio Transport i Sundsvall AB. Bio Transport utför spol- och slamsugning samt transporter inom återvinning.
NÄSTA HEMMAMATCH: Lördag 22 februari kl 15:00 Gällsta IK - Näldens IF
Näldens IF (hemma) | 22 feb, 15:00 |
Träning | 24 feb, 19:30 |
Träning | 26 feb, 19:30 |
Träning | 28 feb, 18:30 |
Svenstaviks HK (borta) | 16 mar, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera