Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Fröjdens FK Herrlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Fröjdens FK Herrlag.
Herrlag
Följ oss för uppdateringar
Måndag den 24:e mars så var det dags för Fröjdens sjunde och sista? träningsmatch innan seriespelet drar igång den 10 april borta mot Sjövalla FK. Efter en helg full av sol och vårkänsla så var det glada miner denna dag. En helg som även präglades av mängder av nya löpmeter till Fröjdens interna löptävling, där Fröjdens gubbar nu tillsammans sprungit in 3425 km!! sedan tävlingen drog igång. Tillbaka till matchen så stod Pushers BK för motståndet denna gång, ett Pushers som för tillfället huserar i division 4. Vilket innebar att vi på förhand visste vilken tuff uppgift vi hade framför oss. Trots detta så säger coach Frazze inför matchen att vi ska gå ut och se oss som det bättre laget och spela vårt egna spel med högt självförtroende, något som visade sig vara ett vägvinnande under matchen. Inför matchen kom det även överens om att Ludde Håkansson skulle kallas för “OG-Ludde” trots hans knappa 3-4 månader i klubben! Då vår nya provspelare också hette Ludde.
Dagens startelva var följande
Oskar
Hampus - Albin L - Thiel - Åström
Adam - Thalen - Jonte
Ludde - Avdic - Frazze
Bänk:
Simon
Schultze
Sivertsson
Andreas
Svanberg
Stenberg
Ludde Wåhleman (provspelare)
Vid 18.30-tiden blåste domaren igång för matchstart, matchen börjar lite avvaktande och det känns som att Fröjdens mannar ville känna lite på motståndet innan man tog tag i matchen. Det är även Pushers som får in första målet i matchen i 20 e minuten, efter detta höjer sig Fröjdens rejält. Andreas kommer in strax efter första målet och det tar inte mer än 5 minuter innan han bryter bollen i Pushers backlinje och rullar bollen till en fristående Avdic som sätter dit 1-1. Efter kvitteringen har Fröjdens mersmak på fler mål innan domaren blåser för halvtid. Strax innan halvtid kommer även Wåhleman in och gör sin första match i Fröjdens, en mycket bra genomförd match från hans sida, vinner mycket boll och visar att han har mycket fotboll i sig!
Det var sedan dags för domaren att blåsa igång för andra halvlek och Fröjdens visar direkt att man är det bollförandet laget och att man går för seger. Snabbt in på andra halvlek så var det dags för Avdic att göra sitt andra mål i matchen efter ett halvkasst inlägg från undertecknad där försvaren rensade bollen mitt på fötterna på Avdic och då sitter den. Efter målet fortsätter Fröjdens att trycka på för 3-1 och strax efter kommer 3-1. Återigen är det Avdic tur att göra mål, efter en bra och hård press lyckas han sno bollen från försvaren och friställas med målvakten och i sin tur trycka dit 3-1.
Strax efter 3-1 målet får vi även en hörna där Avdic är så när sitt 4: e mål för dagen, en situation där bollen tar i stolpen 3-4 gånger och till slut ligger på mållinjen innan målvakten fångar den.
Resterande delen av matchen så fortsätter Fröjdens att vara bollförande och man gör en riktigt bra andra halvlek, kanske en av säsongens bästa än så länge. Man gör även sina resterande byten där Stenberg kommer in på mitten, Schultze på vänsterbacken, Sivertsson på mitten och Simon längst fram, något som gav ny energi i matchen och Fröjdens fortsatte trycka på för fler mål. 3-1 blir däremot dagens slutresultat, där det ska tilläggas att bollinnehav var något i stil med 70-30 i Fröjdens fördel!
Matchens långburk går till Avdic, som får sin 4e? 5e? långburk än så länge denna säsong. Han har nu gjort så många mål och assist nu under försäsongen att han till och med själv tappat räkningen.
Matchens kortburk kunde gått till alla i laget som alla gör en mycket bra insats, men jag väljer att ge den till “OG” Ludde som tidigt i matchen får kliva ner på högerbacken från sin ytterkantsposition. Att byta position visar sig inte vara några problem alls och Ludde har nog mest löpmeter av alla under matchen, då han är med och fyller på i princip under alla anfall samtidigt som han stänger igen sin högerkant och vinner mycket boll.
Nästa match som Fröjdens mannar står inför är seriepremiären borta mot Sjövalla FK den 10:e april på Djupedalsplan. Och om det är nån sak som är helt säker inför seriestarten: Fröjdens är i storform!
Allt gott!
// Svanberg
Träning | 5 maj, 18:30 |
Askims IK (hemma) | 7 maj, 20:15 |
Träning | 8 maj, 18:30 |
Träning | 12 maj, 18:30 |
Göteborgs SIF (borta) | 14 maj, 20:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera