Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Falkenbergs FF P-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Falkenbergs FF P-12.
P-12
Följ oss för uppdateringar
Nu är det dags att börja med våra individuella utvecklingssamtal med våra spelare. Vi kommer i första hand försöka genomföra dessa i samband med våra träningar. Vi har tänkt ett upplägg där spelarna fyller i 1-2 pilmodeller (spelarna känner förhoppningsvis igen dessa från våra spelarmöten) där man funderar kring 1-2 färdigheter som man vill fokusera på att utveckla i sitt fotbollsspel under säsongen.
Vi diskuterar sedan dessa tillsammans, spelare och ledare, för att se hur vi tillsammans kan försöka arbeta för att få spelarna att nå sina målsättningar kopplat till detta.
Modellerna är inte helt enkla att fylla i men vi tror att det är bra om spelarna ger det ett försök själva först, för att få dom att börja resonera mer kring sitt fotbollsspel, så hjälps vi åt att färdigställa modellerna tillsammans i samband med samtalen.
Killarna är ju lite i en "övergångsålder" och vår känsla är att det kan vara ganska individuellt om man trivs bäst med att ha dessa samtal ensam eller tillsammans med en förälder. Det låter vi med andra ord er bestämma själva tillsammans med era barn.
Vi gör så här att de som vill ha samtal tillsammans med sina spelare skriver det i en kommentar här nedanför. De som inte skriver något räknar vi sedan med att de vill köra samtalen själva och vi kommer då planera in samtalen under en träning tillsammans med spelarna.
Här nedan ser ni ett exempel på ungefär hur man skulle kunna fylla i pilmodellen. Tänk på att det kan finnas många olika aspekter i sitt fotbollsspel man vill utveckla, tekniska detaljer som passningar, större delar som "försvarsspel" eller fysiska eller psykologiska aspekter som sin snabbhet eller sitt ledarskap. Ett tomt exemplar av pilmodellen som ni kan skriva ut inför samtalen kommer strax på mailen.
28 feb | Årets medlemskort |
3 feb | Årsmöte torsdag 27 februari |
16 jan | Club INTERSPORT - STÖTTA DIN FÖRENING |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera