Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om FK Älmeboda/Linneryd A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från FK Älmeboda/Linneryd A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter veckans händelse i Örebro så känns fotboll ganska oviktig. Hela FK familjen och förening står bakom Örebro och våra tankar går till dem drabbade och deras anhöriga ❤️
Jag ska ändock försöka förmedla lite tankar inför matchen imorgon
Vi tjuvstartade förra helgen med en match mot Räppe. Kommande match står Hovshaga för motståndet. En seriekollega som legat i toppen av div 3 i ett par år.
Resultat är för oss oväsentligt i träningsmatcher. Det vi vill se är bland annat att strukturen sitter, att spelarna har anammat det jag och Muamer har försökt implementera.
Det finns några nya ansikten för FK publiken att hålla utkik efter och ett perfekt läge för våra spelare att visa sig från sina bästa sidor mot en av seriekollegorna.
Träningarna hittills har varit intensiva och bra. Det märks att vi har ett hungrigt lag som är redo att ta sig an utmaningarna som väntar i div3.
Jag, Muamer och alla spelare har längtat till att matcherna ska sparka igång. Alla är taggade och längtar till imorgon.
Nu kör vi ⚽
Ses på Hagavallen
Västboås GoIF (4) (hemma) | 8 mar, 12:30 |
Kalmar Södra IF (4) (hemma) | 22 mar, 13:00 |
Ljungby IF (hemma) | 5 apr, 13:00 |
Kalmar City BK (borta) | 11 apr, 20:00 |
Saxemara IF (hemma) | 18 apr, 13:00 |
![]() |
Årsmöte! |
26 jan | Barngymnastik vt 2025 |
7 jan | Kom och spela innebandy! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera