Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalen-KFF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalen-KFF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var ett bra tag sedan vi uppdaterade här på vår hemsida. Nu när vi är inne i premiärveckan känner vi att det vore på sin plats att ta tag i plattformen som vi har till vårt förfogande. Det har nämligen gjorts ett gäng nyförvärv inför säsongen och vad vore mer lämpligt än att ta tempen på de nya gubbarna som uppladdning inför seriepremiären mot GFF på lördag?
Först ut är mittfältsmotorn Leo Brodén!
Hallå Leo! Krokslättsvallen är ju en gömd oas och många har svårt att hitta hit, hur i hela fridens namn lyckades du hitta till oss?
”Har flyttat till Göteborg från Stenungsund där jag är uppvuxen. Så det blev att jag kollade runt i området jag bor och där dök Dalen/krokslätt upp. Efter att ha tränat någon månad här så kändes det givet att det är på Krokslättsvallen man ska spendera sin fritid.”
Beskriv dig själv som fotbollsspelare!
”Jag är en mittfältare som gillar att ta emot bollen och passa den vidare.”
Vad är det bästa med att komma upp till Krokslättsvallen?
”Skulle säga att det är att träffa alla lagkamrater och att ha en rolig samt utvecklande träning. Bastun är inte fel heller!”
Hur lång tid tog det dig att förstå att det finns fyra bröder Hayes?
”Haha, ja ett litet tag tog det allt. Hade sett i truppen att det fanns fyra Hayes men vem som var vem tog ett litet tag att klura ut…”
Om du fick värva en spelare som spelade i Allsvenskan förra året till Dalen, vem skulle det vara?
”Joseph Baffoe helt klart!”
Om du får ta med dig en sak från omklädningsrummet och en gubbe i laget till en öde ö, vad och vem skulle du plocka med dig?
”Då skulle jag ta med mig en fotboll så jag har något att spendera tiden med. Hade kunnat välja flera men Adrian Brånemark får ta och följa med för god stämning!”
Det vankas 10 grader och strålande sol på lördag, har du något tips till våra supportrar på hur man ska spendera den dagen?(Svarar du inte att man ska kila upp till Krokslättsvallen och se vår premiär med en kaffe i ena näven och en bulle i andra så river vi kontraktet😉)
”Man ska givetvis kila upp till Krokslättsvallen för att se vår premiär med en kaffe i ena näven och en bulle i den andra!”
Vi tackar Leo för den intervjun och hälsar honom varmt välkommen till den finaste av alla föreningar! Håll utkik efter fler intervjuer med nyförvärven under veckan.
Träning | 3 apr, 19:00 |
Göteborgs FF (hemma) | 5 apr, 12:00 |
Träning | 7 apr, 18:30 |
Träning | 9 apr, 17:30 |
Träning | 10 apr, 19:00 |
En intervju med trotjänare Axel Svensson vore lite extra.
RapporteraNOLLAN gör ju en ny säsong i Dalen.
En rutinerad keeper.
Rapportera