Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Byttorps IF Handboll P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Byttorps IF Handboll P16.
Handboll P16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar!
Vi hade ett kort spelarmöte med killarna igår innan träningen för att diskutera den sista delen av denna säsong samt nästa säsong. Vi pratade om vad killarna tänker och vad vi ledare har för tankar. Här delar vi denna information med er föräldrar så att ni också vet vad vi diskuterade och kom överens om 😊
Denna säsong:
Eftersom killarna kommer att vara upptagna med "Kortege"-bygget efter påsk, enades vi om att gårdagens träning var den sista för denna säsong. Vi har dock en säsongsavslutning för hela handbollssektionen lördag 26/4 (kallelse har redan skickats) och jag hoppas att alla killarna kan delta då de yngre barnen ser upp till dem.
Vi kommer även att ha en egen avslutning med laget (liknande förra året). Datum och tid för detta återkommer vi med, men vi väntar tills efter kortegen så att killarna kan fokusera fullt ut på det. Lagavslutningen kommer att ske någon gång i maj.
Påsk-tipspromenaden äger rum fredag 18/4. Vår uppgift är att ta ner tältet (se tidigare nyhet som jag har lagt ut). Nils, Dominic, Max och Axel har sagt ja till att ta på sig denna uppgift. Jag skickar också en kallelse för detta så att man kommer ihåg.
Nästa säsong:
Alla killar vill fortsätta, förutsatt att vi kan anmäla oss till seriespel och spela matcher. Vi ledare har sedan en tid tillbaka funderat på detta och tycker att det skulle vara roligt om killarna får spela matcher, då de har kämpat hårt på träningarna i ett par säsonger. För att få till detta har vi några olika alternativ. Vi har till exempel redan börjat en dialog med BHK och Bollebygd handbollsklubb om möjliga samarbeten, då alla föreningar har utmaningar med antalet spelare. Det finns olika alternativ för ett sådant samarbete, men grunden är att alla fortsätter tillhöra sina respektive föreningar. Vi pratar alltså inte om ett byte av förening. Samarbetet innebär att vi får godkännande från handbollsförbundet att anmäla ett lag till seriespel där spelare från våra olika föreningar deltar i matcher. Detta kräver att vi på något sätt tränar tillsammans, men detaljerna jobbar vi på och återkommer med mer konkret information. Ett annat alternativ är att slå ihop våra egna lag (P14/P16) och köra det som ett eget lag i seriespel nästa säsong. Då blir det inget samarbete med BHK eller Bollebygd, men vi håller allt inom vår egen förening. Vi jobbar just nu på dessa alternativ och målet är att vi får ihop tillräckligt med spelare för att anmäla ett lag till seriespel så att killarna får spela matcher.
Hoppas ni föräldrar också tycker att detta låter bra. Har ni några frågor eller funderingar är det bara att höra av sig.
Som vanligt, tumme upp att ni har läst!
Med vänliga hälsningar, Inger-Lise
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera
Kan tyvörr ej
RapporteraRapportera