Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Brooklyn Tigers Unga HF U12/ -13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Brooklyn Tigers Unga HF U12/ -13.
U12/ -13
Följ oss för uppdateringar
Här kommer en sammanfattning av säsongen 2024/2025 för Brooklyn Tigers U12 och en framåtblick mot nästa säsong.
Kvantitativa mål inför säsongen var:
• Isträningar 80-90st, 3ggr i veckan.
• Fler än 16st spelare har minst 75% närvaro på isträningar (slå fjolårets resultat).
• Matchtillfällen 25-30st, 0-2ggr i veckan.
• Fysträning 30-40st, 1ggr i veckan.
• Teori 8st, ca 1ggr i månaden.
• Individuella utvecklingssamtal med alla spelare.
Resultatet för de kvantitativa målen blev:
• Isträningar 89st.
• 17st spelare hade minst 75% närvaro på isträningarna.
• Matchtillfällen 25st.
• Fysträningar 26st.
• Teori 7st.
• Individuella utvecklingssamtal genomfört med alla spelare.
Den övergripande analysen av de kvantitativa målen är att vi lyckades uppnå de flesta målen. Där vi var längst ifrån var fysträningen men det var lite högt satt på förhand och eftersom många spelar fotboll hade vi ingen fys under september månad. Kvalitén på fyspassen är vi dock riktigt nöjda med, speciellt då spelarna fått testa på både brottning och crossfit som komplement till ordinarie fyspass. Antal matcher lyckades vi komma upp i en rimlig mängd trots brist på cuper och utmaningar med att få istid för matcher. Kul att vi lyckades hålla närvaron högt under säsongen trots mycket sjukdomar som härjade från och till i laget. Sammantaget är vi nöjda med resultatet och kvantiteten i mängden pass eftersom det utgör basen och grunden för utveckling hos spelarna.
Den kvalitativa målsättningen handlar om målbilden för spelarna. Vi specificerade i säsongsplaneringen vad vi ville utveckla hos spelarna överlag och det resultat vi sett under säsongen via träningar, matcher, tester och samtal är tex:
• Målvakterna har deltagit på målvaktsträningar både hos Luleå hockey och Brooklyn vilket utvecklat deras grunder i målvaktsspelet.
• Många av våra spelare har goda grunder i sin skridskoåkning.
• Avslut och skott är ett utvecklingsområde för många spelare.
• De spelarna flesta tar ansvar för sin utrustning och kan tex knyta skridskorna själva nu.
• Brottningsträningen var nyttig men utmanande för spelarna, speciellt kring koordination och det mentala att ta i när det är tungt.
• Närkampsspel och tacklingar har spelarna lärt sig och hanterat bra under säsongen, är en styrka hos många som vi skulle kunna nyttja än mer på match.
• Att lyfta blicken och scanna av isen har vi tränat en hel del på och ska fortsätta nöta då det är viktigt för att kunna ta rätt beslut på isen samt passningsspelet.
• Många av spelarna visar god tävlingsinstinkt, ska utvecklas än mer på träning så att vi sporrar varandra hela tiden.
• Överlag har spelarna visat i utvecklingssamtalen god förståelse kring sina utvecklingsområden och starkare sidor som spelare.
Tanken med isträningarna har varit som tidigare år att utveckla och repetera hockeyns grunder, främst i form av skridsko- och klubbteknik men i år har vi även adderat en hel del moment kring spelförståelse och närkampsspel samt spelet utan puck som att markera på rätt sida, ”stick on stick” och ”gap control”. Genom teori och specifika övningar på träningar här på slutet av säsongen har vi försökt förbereda spelarna på helplansspel då det kräver mer taktisk kunskap och förståelse för att t.ex. klara av positionsspel m.m. Vid matcher upplever vi att spelarna tävlar och vill vinna, vi har förvisso förlorat fler matcher i år men samtidigt har vi prioriterat att anmäla flera lag till serien och cuper så att alla ska få spela och helst mycket. Detta kan såklart påverka resultatet i matcher men i denna ålder är prestationen det viktigaste. Överlag har vi ledare upplevt en god stämning kring laget, det märkte vi inte minst på Guldcupen då vi sov tillsammans för första gången och hade ett gott uppträdande överlag mot varandra och andra. Det är viktigt med gemenskap och en trygghet i laget för att skapa en go lärandemiljö kring laget.
När vi summerar säsongen vill vi också passa på att tacka sponsorer och alla initiativ från er föräldrar som gjorde att vi stärkte lagkassan. Vi märker att cuper m.m. blir väldigt kostsamma så fler initiativ välkomnas och att vi också involverar spelarna så de får lära sig att bidra och ta ansvar.
Det att kommer skickas ut en frivillig och anonym digitalenkät till er mail, ett tillfälle för alla föräldrar och ledare att utvärdera säsongen och komma med förslag som kan förbättra och utveckla verksamheten till nästa säsong.
På tal om nästa säsong så kommer vi anmäla två lag till seriespel och vi ska också delta på cuper, där hoppas vi att det finns ett större utbud att välja mellan. Vi kommer såklart att försöka öka kvantiteten och kvalitén på is och fyspass samt fortsätta med de individuella utvecklingssamtalen.
Under sommaruppehållet rekommenderar vi som förra året att spelarna håller igång med andra idrotter och aktiviteter så mycket som möjligt. Det är ju också ett utmärkt tillfälle för spelarna att fila på sin klubbteknik och sitt skott och där finner ni inspiration och tips under fliken Dokument i form av ”Teknikträning med träkula” och ”Skotträning”, skriv gärna ut dem till spelarna.
Vi hörs igen till hösten när det börjar dra ihop sig till de första istiderna. Brooklyn Tigers har bokat istider i Sunderbyn i mitten på augusti för camp som tidigare år men vi återkommer i sommar med information när datum finns. Ha det bra så syns vi!
Inga kommande aktiviteter
Verkligen ett kul gäng att få vara ledare för. Tack för denna säsong!
RapporteraRapportera
Tack till er ledare för det jobb ni gör med killarna! Kul att se deras utveckling och att äntligen få se dem spela på helplan! ⭐
RapporteraRapportera
*Det jobb ni gör med spelarna ska det vara såklart, inte bara killar i laget ju :)
RapporteraRapportera
Instämmer med Erika, tack till alla ledare i laget! Ert engagemang är fantastiskt ✨
RapporteraRapportera