Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Börje SK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Börje SK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
I lördags utkämpade Börje en spännande träningsmatch mot Sunnersta 2 på Österängen, där båda lagen mötte utmaningar med att få ihop en full trupp. För Börjes del innebar detta en del omstruktureringar där flera spelare fick testa på nya positioner och en tunn bänk. Sunnersta å andra sidan fick förstärka sina led med spelare från både A-laget och juniortruppen.
Börje ställde upp med följande trupp i ett 4-3-3:
Fredrik P
William O, Thelin, Linus, Wigh,
David
Benthe, Ludde, Lydén, Tim W
Enarsson
Avbytare: Ruben(eller?), Freddan, Adam, Jonas.
Förändringar var tydliga i laguppställningen. En stabil hårt arbetande JB-kant, ett helt nytt mittfält där Lydén och Ludde fick chansen som 8or och en debut för Linus som mittback. Förutom nya spelare och positioner introducerades även nya taktiska direktiv av tränaren Henke. Börje skulle dra ner presslinjen och sätta första pressen i en 4-4-2 med Lydén och Enarsson i anfallet.
Sunnersta inledde matchen med en intensiv hög press, vilket utmanade Börje. De lyckades vinna en del bollar högt upp på planen och hade mycket bollinnehav, men de hade svårigheter att få till bra avslut. Samtidigt lämnade de stora luckor bakåt vilket öppnade upp för kontringsmöjligheter för Börje. Så fort Börje lyckades hitta sina 8or bakom Sunnerstas press eller vinna bollen högt upp blev vi direkt farliga. Trots detta lyckades inte Börje utnyttja sina möjligheter fullt ut i den första halvleken, och 0-0 var halvtidsresultatet.
Under halvtidsvilan hyllades försvarsspelet från striker till målvakt, men det påpekades även att Börje kunde ta mer tid på sig i speluppbyggnaden och utnyttja spelvändningar oftare.
Strax efter pausen lyckades Ludde stjäla bollen på egen planhalva och dribbla förbi flera motståndare. Som tur var för Börje kom inte Ludde hela vägen till motståndarmålvakt och eget avslut, som flertalet gånger tidigare i matchen, utan blev istället taktiskt nedsparkad. Domaren valde klokt att låta spelet fortsätta (och kom även ihåg att ge gul kort efter spelsekvensen!?). Bollen hamnade hos Benthe, som på ett spelade fram Enarsson i djupet med en välavvägd genomskärare. Enarsson utmanade motståndarnas mittback och lyckades ta sig förbi denne, men tappade sedan balansen. Lydén tog sedan över bollen vid straffområdeskanten och avslutade distinkt vid första stolpen, vilket gav Börje ledningen med 1-0. Det tidiga målet i den andra halvleken påverkade matchplanen om ett tålmodigare anfallsspel då det innebar att Sunnersta ökade pressen och intensiteten ytterligare och vi klarade tyvärr inte att spela oss ur den regelbundet.
I 70:e minuten döms en straff till Sunnersta i samband med en hörna. Hörnan slås mot första stolpen men domaren bedömer att en tillräcklig tröjdragning skett i bakre delen av straffområdet och bedömer straff. Känslan är väl att det var ett ovanligt modigt beslut av domaren och korrekt enligt regelboken. Sunnersta gör 1-1 på straffen vilket står sig matchen ut. I matchens avslutande del får Fredrik Persson visa varför han vann årets defensiva spelare föregående år genom att göra ett par svettiga räddningar. Samtidigt fortsätter Börje få kontringslägen som vi inte lyckas förvalta.
En nyttig match där slutresultatet 1-1 är rättvist och även om båda lagen borde gjort fler mål vann Börje med marginal i xg. Sunnersta hade större delen av bollinnehavet och Börje fick välbehövligt träna på att möta hög press, försvara lägre och kontra.
Korta tankar
-Linus med stabil debut som mb och fick även visa upp sig på mitten i slutet.
-Lydén i stor form, bara att mata honom med bollar så händer det nåt.
-De flesta undrar väl främst om Ludde chokea som mittfältare eller inte? Slutbedömningen är väl att han gjorde en rätt bra match men att vi förväntar oss mer höga långskott och fler mål.
-Börje har startat en oberoende utredning av sitt läkarteam efter 4 ljumsköveransträngningar på försäsongen. Bara i denna match behövde undetecknad, Ludde och David bytas ut tidigt i förebyggande åtgärder. Bli inte förvånade om huvuden snart börjar rulla.
-The prince that was promised, Ruben Wolters, överraskade fotbollsvärlden när han bedömdes hel nog att kunna tas ut i en matchtrupp, men mötte sedan förväntningar när han under matchen bedömdes för skadad för att kunna hoppa in. Tyvärr en evig källa till falska förhoppnignar och drömmar under försäsongen som övergår till besvikelse och sorg över återkommande skadeproblem.
På Lördag drar upplandscupen igång igen och Börje möter då Morgongåva, våra gamla seriekonkurrenter från femman, på Johannesbäcksskolan 13.15. Ses då!
IFK Uppsala (hemma) | 2 maj, 19:45 |
Gimo IF FK 2 (borta) | 4 maj, 12:00 |
Träning | 8 maj, 21:00 |
Vattholma IF 2 (hemma) | 9 maj, 18:45 |
Bälinge IF (hemma) | 11 maj, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera