Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blackbugs
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blackbugs.
Blackbugs Supporterförening
Följ oss för uppdateringar
Det där med passion.
Jag har de senaste dagarna funderat en hel del på ordet passion. Vad är det och hur ter det sig? Jag har egentligen inget bra svar på frågan i sig om jag inte väljer att beskriva min egen passion och drivkraft. Som friidrottare var just dessa orden väldigt tight sammankopplade. Jag jagade ständigt utvecklingen och det där sista kilot i knäböj, extra snabbheten eller bättre rörlighet. Allt för att kunna göra den DÄR tävlingen lite bättre.
Likadant är det för både spelare och ledare kring Karlskrona HK. På träningen jagar dem ständigt den extra kvalitén i skridskoåkningen, vinkeln i passningen framåt eller precisionen i avslutet. Tränare har fått gå och nya har kommit in.
Det syntes inte minst igår när både måljubel och vinstjubel var högre än på mycket länge att dessa killarna brinner för KHK. Dem vill lyfta föreningen framåt och ta nästa steg. Hur långt det kommer räcka står i facit som vi förhoppningsvis inte kan se förrän i mitten av April.
Vi som supportrar kan påverka. Även vår passion kan stärka och förändra matchbilder. Imorgon fredag får vi en sådan chans. Hammers (ni vet halläningarna som tror på asagudar) kommer på besök och segersviten med Piva och Kurki ska förlängas.
Det ställer krav på spelare och ledare. De behöver upp ytterliggare ett snäpp jämfört med Dalenmatchen. Det ställer också krav på oss supportrar. Så efter en lång utveckling kommer här en enkel uppmaning. Vi är ca 5000 medlemmar i den här gruppen. Ta dig till arenan. Välj om du har möjlighet Sektion Orange. Skrik med i ramsor, stötta laget från sittplats. För visst kan vi bli över 2000. Är kompisen tveksam. Lova att du bjuder på korv i periodpausen om han/hon hakar på.
För det är så här enkelt.
#DetärvisomärKHK nu mer än någonsin
//Jens
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera