Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward A-laget Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward A-laget Herr.
A-laget Herr
Följ oss för uppdateringar
Forward vinner gruppfinalen i Svenska Cupen hemma mot Stene IF med klara 6 - 0 (4 - 0), och visserligen skiljer en division lagen emellan, men vi tycker ändå att Forward gör en klart godkänd insats och kanske ännu lite mera.
Stabilt bakåt, och två Linus Lamu-chanser i mitten av första är väl allt emot, mot ett anfallsglatt Forward, som skapar chanser och är också effektiva. Lite rakare spel i år och snabba på att växla kant, där man också fyller på med sina ytterbackar. Och framåt skapar man chanser och sex mål, med fem olika målskyttar - men naturligtvis helt annat motstånd i serien.
Dagens målskyttar Josef Ibrahim 2, Eliyo Turkan, Almin Masic, Alexander Marauge, Emil Rolland
Vinsten innebär semifinal senare i vår mot Karlslunds IF - genrep hemma mot Yxhult på lördag 13.00 och sedan börjar serien.
Laguppställningar och fakta
Dennis om matchen
Kvartsfinal IFK Kumla - Eker
Semifinal BK Forward - Karlslunds IF och Segr Kumla/Eker - Örebro Syrianska IF
Träning | 21 mar, 16:30 |
Yxhults IK (hemma) | 22 mar, 13:00 |
Träning | 24 mar, 17:00 |
Träning | 25 mar, 17:00 |
Träning | 27 mar, 17:00 |
14 mar | Forward går in i Örebrofamiljen |
14 mar | Inbjudan poolspel 8-9 år -5mot5- 2025 |
8 mar | Ett besök på Azze Barbershop |
4 mar | Kallelse Till Årsmöte |
24 feb | Tack ScandFibre |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera