Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK.
ÄIKs Föreningssida
Följ oss för uppdateringar
Herrlaget åkte på söndagen upp till Hjällbovallen för möte med seriekollegan Götaholms BK i Östra Cupen.
Dimman låg tät över planen och Götaholm tog tag i taktpinnen då ÄIK inte riktigt var på tårna inledningsvis.
Götaholm tar även ledningen men ÄIK kvitterar på straff i slutet av första halvlek och nu var laget med i matchen på riktigt. Andra halvlek inleds på ett positivt sätt för ÄIK och nu fanns förhoppningar om en seger.
Efter 4 minuter av andra halvlek kommer Emil Hansson Björnram fri men rammas av målvakten, tror nog ingen enda kring planen oavsett lagtillhörighet hade ifrågasatt en målchansutvisning i den sekvensen. Men domaren delar istället ut ett gult kort och ÄIK belönas med en frispark 30 meter från mål.
Inte allt för långt efter detta går en Götaholmsspelare in hårt i en närkamp med dobbarna före, men här friar domaren helt och direkt efter kontrar Götaholm in 2-1. Efter detta tappar ÄIK spelarna fokus på spelet och det mesta fokuseras på domaren och det slutar istället med att flera mål trillar in bakåt och förlusten blir onödigt och svidande stor. Även om domsluten är tokfel måste fokus hållas på det som är viktigt.
Nu är chansen borta för avancemang i Östra Cupen, men det blir ändå en avslutande match på Härlanda Park på onsdag mot division 3 laget Lunden Överås BK.
Götaholms BK - ÄIK herr 5-1 (1-1)
Målskytt: Hannes Berggren (straff)
Varningar: Max Sandberg Häggander, Melvin Berggren.
Tabell Östra Cupen grupp 6
Laget
1. Erik Blomdahl
5. Edvin Baljhagen
6. Carl Sandin
7. Hannes Berggren
9. Albin Baljhagen
11. Emil Hansson Björnram
12. Philip Engström
14. Benjamin Mustafovic
15. Emir Grgic
17. Olle Hansson Björnram
19. Melvin Berggren
20. Max Sandberg Häggander
21. Melvin Källgren
23. Melker Blomdahl
Tränarkommentar
- Tyvärr kommer vi inte upp i nivå idag. Detta var lite av det första riktiga testet för säsongen och tyvärr fattades det lite för mycket av både inställning och kvalitet idag. Vi kändes inte riktigt på tårna från start och trots det hade vi ett likaläge i paus och borde nog fått spela andra halvlek i numerärt överläge när deras målvakt oförklarligt nog tillåts spela vidare efter att ha sprungit ner Emil vid ett friläge. I stället kommer 2-1 och vi känns uppgivna och siffrorna får rinna på allt för lätt. Nu är det bara att ladda om. Det är trots allt vid seriestart vi ska vara som bäst och på onsdag har vi en ny viktig match. Kanske inte så för tabellen men för att visa oss själva och alla andra att vi kan och är klart mycket bättre än vi visade idag.
Seniorlag Herrar Träning | 24 feb, 17:30 |
Seniorlag Damer Träning | 24 feb, 19:00 |
Juniorlag Dam Träning | 24 feb, 19:00 |
P-2013 Föräldramöte VT 2025 | 24 feb, 19:00 |
P-2012 Träning | 25 feb, 17:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera