Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK P-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK P-2015.
P-2015
Följ oss för uppdateringar
Denna söndag bjöd på den där riktigt goa första vårdagen, och det märktes tydligt att fotbollssuget är stort! Full aktivitet nere vid planerna med matcher, träning och spontanfotboll. Precis som det ska vara!
Vi vill informera om att vi drar igång utomhusträningen nästa vecka.
Exakta tider kommer vi att återkomma med senare i veckan, då vi just nu spikar de sista detaljerna.
Sista inomhusträningen
På söndag har vi vår sista inomhusträning i Älvängenhallen. Ett stort tack till alla killar för en grym inomhussäsong. Vi har sett härlig energi och utveckling under vintern!
Föräldramöte: 1 april kl. 18:00–19:30
Den 1 april kommer vi att hålla ett föräldramöte i klubbstugan på Älvevi. Här går vi igenom den kommande säsongen med fokus på vårt nya spelsätt 7 mot 7, träningsupplägg, cupspel och hur vi tillsammans skapar de bästa förutsättningarna för killarna, samt mycket mer!
Det bjuds på kaffe, te och lättare fika, så passa på att komma ner, lyssna in och ställa eventuella frågor!
Det är väldigt viktigt att så många föräldrar som möjligt närvarar.
För att killarna ska få bästa möjliga utveckling och trivsel under säsongen behöver vi vara enade och ha en gemensam förståelse för hur vi arbetar.
Boka in datumet redan nu! Kallelse till föräldramötet kommer längre fram.
Vi ses snart på planen!
Träningsmatch Älvängen - Skepplanda | 30 mar, 11:00 |
Träning | 1 apr, 17:00 |
Föräldramöte | 1 apr, 18:00 |
Träning | 2 apr, 17:00 |
Träningsmatch mot Nol IK | 6 apr, 15:30 |
![]() |
Genrep väntar herrlaget |
26 mar | Storseger för damlaget |
25 mar | Ny träningsmatch för damlaget |
23 mar | Herrlaget vann stort |
22 mar | Ny seger för damlaget |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera