Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIK Handboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AIK Handboll.
AIK Handboll
Följ oss för uppdateringar
Mathias Mäx Adjovi stannar i AIK
Det är med stor glädje vi idag kan presentera herrlagets nya headcoach - Mathias Mäx Adjovi.
Mathias har visat enastående dedikation och kompetens under sin tid inom AIK Handboll och som tränare för F19 och hans beslut att tacka ja till huvudtränaransvaret för vårt herrlag är vi mycket glada för.
Hans filosofi och strategier kommer säkerligen att forma och stärka vårt herrlag och vi ser med stor tillförsikt fram emot framtida framgångar under hans ledning tillsammans med sitt framtida team.
Mathias har själv varit en meriterad spelare på 9m och har bland annat spelat i klubbar som HK Drott, Aalborg och Hammarby.
Han har 1 SM-guld, 2 SM-silver och 14 A-landskamper
Mathias:
Att gå in som tränare i AIK herr är för mig en inspirerande utmaning och ett naturligt nästa steg för mig i min utveckling som tränare.
Min intention är att AIK herr ska få en nystart. Efter en tuff säsong i div 1 vill vi i teamet skapa tillförsikt för framtiden.
Varmt välkommen till herrlaget Mathias.
OBS! BOKA IN DEN 5/3 REDAN NU
Kan bara säga lycka till!
RapporteraRapportera