Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AC Camelen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AC Camelen.
AC Camelen
Följ oss för uppdateringar
Han har många strängar att spela på. Ingen har gjort mål så tidigt i en Camel-match.
1–0, tid 00:11. Det började så bra. Redan efter 11 sekunder tog vi ledningen. Om det var ett taktiskt snilledrag från Skägget, att vi i första tekningen ställde upp med endast fyra man på isen, är det ingen som vet. I vilket fall som helst så gav det resultat. Arvid snappade upp ett felpass mitt i slottet och returen från hans skott kunde Lyran lätt peta in.
2–0, tid 01:35. Simon lobbade över Haningebacken och Kalle fick en perfekt passning strax före blå. Han skrinnade in och fick iväg ett skott, på returen kunde Philip A på samma sätt som Lyran ganska lätt sen lägga pucken i nät.
Haninge vaknade nu till och spelet började jämna ut sig.
2–1, tid 10:25. Trots att Haninge har en man utvisad lyckas de ta sig igenom och göra mål.
2–2, tid 13:19. Framstormande Haningespelare får iväg ett skott som Olle räddar men släpper en retur rakt ut och Haningespelaren kan lätt runda Olle som blir liggandes helt ensam. Våra backar var lite för avvaktande i det läget.
2–3, tid 13:34. Återigen en försvarsmiss. Haninge kan få fram en passning fån en spelare bakom mål till en helt fri spelare i slottet.
2–4, tid 15:03. Kalle tar sig igenom deras försvar och är nåra att göra mål men istället vänds spelet snabbt och deras högerforward kommer mot Philip H. Han drar iväg ett skott som touchar Philips klubba och ställer Olle fullständigt.
Camelen tar nu time out. Fast det hjälpte föga. Haninge har dragit upp ankaret helt nu, full fart framåt är det som gäller.
2–5, tid 15:59. Ett olyckligt byte som innebär att två Haningespelare kommer mot en back som blir överspelad. Allt går deras väg nu.
I slutet av perioden får vi ett powerplay och Simon har ett skott i stolpen men närmare än så kommer vi inte en reducering.
Andra perioden fortsätter med att Haninge har ett bättre och mer fysiskt spel. Camelen jobbar hårt men får ingen utdelning. Det blir mer och mer av ensamma försök att få tillbaka initiativet.
2–6, tid 05:44. Liten miss från Olle där pucken slinker in mellan benskydden. Möjligen var han lite skymd av backen.
Och det rullar på på samma sätt. Olle får göra några svettiga räddningar samtidigt som alla Cameler verkligen jobbar hårt. Kalle har några chanser men inte lyckan med sig och passningarna blir sämre
2–7, tid 11:02. Ett rykande skott som först tar i vänstra stolpen och sen i högra krysset och sen studsar ut ur mål. I SHL hade det krävts en videogranskning för att kunna avgöra om det var mål eller ej men domaren stod välplacerad.
2–8, tid 11:54. Ett inte alltför märkvärdigt skott men Olle hinner inte se det i tid.
Arvid åker sen ut på 5+20 för boarding. Lite hårt dömt kanske men Arvid tog utvisningen med fattning.
2–9, tid 12:41. Det tog tjugu sekunder i boxplay så ökade Haninge ledningen.
Vi fick ett mål bortdömt i slutet på matchen, Philip A tråcklade in pucken men domaren menade att han hade blåst av innan för målvaktsblockering.
Fler mål blev det inte i en märklig match där Camelen inledde så starkt och övertygande. Men det gled oss ur händerna. Det är dock inget fel på kämpaglöden. Det som saknas är en spelidé och ett konstruktivt spelsätt. Så att vi kan hålla pucken inom laget och få press på motståndarna.
En match kvar nu av säsong 2024-25.
Matchresultat: ACC – Haninge Anchors HC 2–9 (2–5, 0–4)
Mål: 1–0 Christopher Lyrhem, ass Arvid Saveby
2–0 Philip Axelsson, ass Karl Engman, Simon Lagerström
Skott: ACC 19, HA HC 33
Utvisningar: ACC 7+20 min, HA HC 6 min
Antal spelare. ACC 13 +1mv, HA HC 11+ 1mv
A-lag FOC Farsta IF (hemma) | 15 mar, 18:30 |
+35 Haninge Anchors HC +35-2 (borta) | 18 mar, 20:30 |
+55 Solna SK +55 (hemma) | 18 mar, 21:30 |
A-lag A-LAG, INSTÄLLD TRÄNING, +55 MATCH | 18 mar, 21:30 |
A-lag Träning | 25 mar, 21:30 |